Jdi na obsah Jdi na menu
 


V čem do divadla? Toť otázka...

17. 2. 2009

V čem do divadla? Toť otázka...


Nevím zda má cenu na to neustále reagovat, ale když jinak nedáte, tak proč ne. Je tím míněno téma:

„V čem jít do divadla? Džíny či oblek?“

 

 

Jak už sem odpovídal na fórum, tak je to hlavně každého věc v čem jde do divadla. Ať už to jsou džíny nebo oblek. Či jiný šat. Ať volí dle svého gusta. Já vím, že divadlo je něco víc než třeba biograf  a lidé by tam měli chodit v něčem společenském. Ale proč? Důvod? Asi je to tím, že si mylně myslíme, že do divadla chodí jen „smetánka“ národa? Možná, že v dřívějších dobách tomu tak bylo, ale dnes už to není dávno pravda. Již několikrát jsem měl tu možnost zajít za kulturou do divadla. Poprvé jsem šel, jako fakt „elegán“ a když sem viděl lidi kolem, tak mě to docela šokovalo! Myslel sem si právě, že do takového svatostánku, jako je právě divadlo chodí lidi jen v oblecích, ale dávno tomu není tak. Kouknu kolem sebe, jednak věkové vrstvy jsou promíchány a šatstvo mezi nimi také. Starší manželský pár – oblek a šaty, o kus dál další starší manželský pár – on džíny a svetr, ona minisukni. Další pár, mladší – on oblek ona šaty, o kus další mladý pár – on džíny a košile, ona kalhoty, atd…mohl bych klidně pokračovat. A nejedná se o nějaké lecjaké „hospodské“ divadlo! Komorní divadlo! Jak je tedy vidět, tak mravy a etika je někde jinde.

 

Měl sem tu čest navštívit TZD a do divadla sem se opravdu těšil. Byl to takový menší výlet za kulturou do Národního divadla v Brně. Ano, opravdu výlet – 400 m. Volili jsme, zda máme právě jet v obleku či v normálních věcech. Ale jak už jsem psal, máme to do Štatlu „pouhých“ 400km a v autě se mačkat v obleku se nám fakt nechtělo. Má to prosté důvody. Jednak dosti nepohodlí v autě, pak kdybychom vyšli z auta tak by jsme spíš než „elegáni“ vypadali jak „papír od sekané“. Tj. zmuchlaný oblek, košile, atd… a pak ještě jeden závěrečný fakt. A to jen, že jsme jeli v zimě (bylo akorát dosti silně mrazy). A mrznout někde jen v košili a obleku jsme fakt nehodlali! Možná by to šlo řešit, vzít si s sebou kufr a oblek uložit do něj? To by sice šlo, ale kde by jsme se měli převléct? Ve foajé samotného divadla? Nebo, že by nás herci pustili do šatny? Ale to už je jedno teď řešit. Myslím si, že člověk do divadla může jít i v pitomých džínech. Když to vhodně zkombinuje, tak to i dobře a hlavně elegantně vypadá! To víte, že bych tam nešel ve špinavých džínech, vytahaném svetru se sobem a v sociálních Steelech (jako nějaký jezedách, ještě vidle a je to). Jen umět dobře zvolit vhodný šat a je to. My jsme tedy byli vhodně oblečeny – džíny, košile a vhodná obuv (elegantní Martensky, žádné vydlácké s okovanou špičkou či tak něco!). A nikdo na nás nezíral, jako by jsme spadli z Marsu!

 

Hlavně když jsme měli možnost vidět i ostatní lidi. Musím říct, že převládali obleky a dámy měli šaty, ale tak z 60%. Zbytek byl v džínech! Zajímavé že? Byl tam jeden týpek, co přišel do divadla se svojí manželkou. Ona hezky oblečená a on? Zasviněné džíny, umaštěnou bundu a na nohou „prestiže“! Líbí? Je to vhodné do divadla?  

 

Před půl rokem jsme byli s partnerkou na Krysaři v Praze. Taktéž se hraje v divadle a myslíte, že návštěvníci měli na sobě obleky? Tak 20% z nich, zbytek byl v civilních věcech. A to je přeci taky divadlo ne? Sice není Národní, ale i tak.

 

A pokud se toho tak dožadujete, aby byl povinný oblek do divadla, tak si ho vezměte VY a nás, co na to nejsme, tak nechte být. Elegán může být kde kdo a v čemkoli! Ať už se jedná o oblek, džíny či pytel od brambor. Takže pokud to není vysloveně zakázané, tak si choďte do divadla třeba v teplácích, když se v tom bude dobře cítit…


GHB2009